18 Things I Learned At 18

by - 5:55 odp.


Dnešním dne jsem dovršila takovou tu známku plnoletosti a asi bych se měla cítit jako dospělý člověk, který ted bude mít větší povinnosti, ale upřímně já si pořád připadám stejně jako včera, akorát o rok starší. Za těchto 18 let jsem se naučila několik věcí, o které bych se s Vámi chtěla podělit. 1. Nesnaž se v přátelství, pokud to nejsou lidé, co ti za to nestojí. 
Mohla bych říct jak stresující to je, snažit se v přátelství, které nemá cenu. Obklopovat se jak já ráda říkám "toxickým" přátelstvím byla vždy věc, ve které jsem byla jednička, ale postupem času jsem se naučila, že vlastně takové přátelství ve svém životě nechci. Takže pokud někoho takového u sebe máte, zamyslete se nad tím, jestli vám ten dotyčný člověk za to stojí. 

2. Lidé, kteří mají místo ve vašem životě za něj budou bojovat.
Jak jsem říkala, je důležité si držet pozitivní lidi u sebe. Tohle zahrnuje ty, kteří mají o vás starost tak moc, jako vy o ně. Tihle lidé si najdou čas, aby s vámi udrželi nějaký ten kontakt, zkrátka se snaží. Pamatuj, za čas lidí se musí bojovat a ti praví si to uvědomí. Já se dívám na své přátelé a vidím, že jim za to stojím a že s nimi můžu počítat. 

3. Nebuď zklamaná/ý když nebudeš mít svůj život vyřešený v 18ti.
Většina z nás, co má 18 let je teď právě ve třetím ročníku na střední škole a právě příští rok nás čeká taková ta zkouška dospělosti. Tím pádem už musíme přemýšlet nad tím, co chceme dělat v budoucnu, kam půjdeme na vysokou, co vlastně bude dál? Já sama mám nějaký plán, nějakou představu, ale upřímně? Sama pořád nevím a nejsem si jistá. Takže pokud na Vás někdo např. rodiče či prarodiče naléhají s tím, že už byste se měli rozhodnout a vy nevíte - jedním uchem dovnitř a druhým ven. Nenechte si do toho kecat, třeba ještě ve třiceti nebudete vědět, co vlastně chcete pořádně dělat. 

4. Neomlouvejte se a nestyďte se za to, co máte rádi. 
Dám Vám příklad. Sama jsem jednou ze skalních fanynek One Direction a ještě tak dva roky nazpět bych nikomu neřekla, že je poslouchám, protože si o nich všichni mysleli Bůh ví co. Teď je mi to jedno. Postupem času jsem se naučila, že je vlastně jedno, co si lidé kolem mě myslí a upřímně, jejich názor je mi ukradený. Nikomu se nebudu omlouvat za to, že mám ráda to nebo tamto. 


5. Odměňuj se.
Tohle je asi nejtěžší ze všech. Pro studenta je odměňování ještě těžší, ale věřte mi, jednom za čas se odměnit zkrátka musíme a opravdu nám to pomůže. Jednou za čas běžte do kina na film nebo na večeři s přáteli. Jasně, nemusí to být veliké věci, ale i třeba maličkosti. Najdi všechny tyhle malé věci, obklop se nimi a buď šťastná/ý!

6. Neboj se promluvit!
Pamatuješ si na všechny ty časy, kdy jsi ve třídě měl/a možnost promluvit a říct svůj názor, ale neudělal/a jsi to, protože jsi se bál/a, že se ti za to vysmějí? Jo, já si na tyhle také pamatuji. Časem jsem se naučila, že můj názor je důležitý a opravdu se ho nebojím říct, i když to někdy bolí. 

7. Někdy je lepší nemluvit. 
Občas nemusíš mluvit. I když je super říct svůj názor, tak občas je lepší mlčet. Já kolikrát jsem spadla na zadek jenom kvůli tomu, že mluvím a když mluvím, tak mluvím hodně a řeknu to tak, jak si myslím. Na střední jsem se ale v určitých situacích se naučila říct no a co, pokrčit rameny a nevšímat si toho. 

8. Neboj se dělat věci sám/sama!
Život začal být o hodně lepší, když jsem si uvědomila tohle. Dříve jsem čekala na lidi, než se oni vzpamatují a půjdou se mnou a půjdeme například do restaurace nebo do kina. Později jsem ale zjistila to, že já na ně nemusím čekat a když chci, tak jdu a danou věc prostě udělám. Prvně jsem se bála chodit někam sama, ale později jsem si řekla, že přátelé mám, jenom nejsou tady. Letos jsem se třeba rozhodla cestovat sama do Berlína v červnu a kdo ví, co ještě sama udělám. Trávení času sama se sebou je super cesta, jak poznat samu sebe.

9. Být single je v pořádku. 
Občas se mi stane že od kamarádů slýchám, že bych si měla najít přítele. Někoho, kdo tu pro mě ude a s kým budu trávit čas. Vždy jsem to slyšela od někoho, nikdy jsem si to ale neřekla sama, že je mi smutno a že potřebuji u sebe mít tu druhou polovičku. Je super si užívat čas o samotě a být nezávislá na někom druhém. (Každopádně kdyby se Luke Hemmings do mě zamiloval, nebránila bych se.)


10. Když chceš zůstat doma, zůstej. 
Možná si myslíš, že když jsi mladá a nezávislá, tak musíš vzít všechny šance za pačesy. Opak je ale pravdou. Zatímco přátelé jdou někam do baru tak já kolikrát zůstanu raději doma, zapnu si film nebo si přečtu nějakou knížku. Občas prostě Netflix, teplé ponožky a čaj je ten nejlepší plán na večer, co může být. 

11. Nemysli si, že musíš zažít určitou věc. 
Sama se zastávám toho, že člověk by měl dělat to, co ho baví. To, že nějaký z tvých kamarádů šel a vyzkoušel nějaký adrenalinový sport, tak ty automaticky nemusíš jít a hned to udělat taky. Jsi pán svého času. 

12. Opatruj se.
Tohle je něco, co se pořád učím každý den. Opatrování o sebe je jedna z věcí, které jsem se musela naučit. Zajít si na kosmetiku, dát si večer horkou vanu, udělat si masku na obličej - starat se o sebe. Zdraví máme jenom jedno a druhou šanci nám už nikdo opravdu nedá.

13. Změníš se.
Neboj se tohohle. Změníš se hned v několika věcech. Budeš mít ve svém životě jiné lidi, budeš se stěhovat z místa na místo, vyrosteš a naučíš se přijmout různé věci. Přijmi to a přijmi i věci, které přijdou. Přijmi to, že budeš muset nabrat a pustit. Přijmi to, že tě život bude zkoušet a trápit. Přijmi všechno a nauč se s tím žít. 

14. Tvoje maminka ví vždy nejlépe.
Když jsem byla malá, nechtěla jsem o určitých věcech s mamkou mluvit, proto mi koupila knížku pro dospívající dívky, která je opravdu super a dodnes v ní ráda listuji a čtu si. Občas je ale dobré jít právě za mamkou a zeptat se jí na určité věci. Sama s mamkou mluvím prakticky o všem a myslím, že právě tohle upevnilo náš vztah. Ono je super mít někoho kolem sebe, kdo je starší a má více zkušeností. A né nadarmo se říká, že maminky ví vždy nejlépe (Díky mami!)

15. Neprokrastinuj.
Ono se to řekne těžce, ale prokrastinace je něco, čeho se já osobně chci zbavit, ale upřímně, právě ona prokrastinace mě naučila jak udělat týdenní práci za hodinu a hodinovou práci za týden. Třeba taková moje kamarádka Gabča je na prokrastinaci opravdový expert. Je lepší udělat něco hned, než to nechávat na později. Musíš být produktivní. 

16. Buď organizovaná
Čím jsem starší, tím více jsem schopná si zorganizovat čas. opravdu ráda dělám listy věcí, které musím udělat a zapisuji si věci do diáře a snažím se je dělat co nejbarevněji. Zkrátka to, co není na papíře, u mě jakoby neexistovalo. Tak jsem si na to zvykla a už to tak funguje. 


17. Plánuj, ale né zase moc. 
Je dobré být organizovaná a mít nějaký ten plán na věci, které chceš, aby se v budoucnu staly. Například už teď vím, že v červnu letím do Berlína, mám to napsané v diáři a platí to. V deníku mám zase napsaný seznam vysokých škol, kam bych se chtěla hlásit a které z nich jsou mé priority. Plánování do budoucna je super, ale občas to i škodí. Někdy se věci nestanou podle plánu, potom ale nebuďme zklamaní. 

18. Miluj sebe. 
Jednoduché, ale zároveň i to nejtěžší, co vám někdo může říct. Myslím, že některé věci nejsou schopné být bez tady tohoto. Pokud nemiluješ sám sebe tak nebudeš mít motivaci k tomu, abys se o sebe starala a abys žila ten nejlepší život, když můžeš žít. Když budeš milovat sama sebe, tak budeš vědět, že stojí za to o sebe pečovat a že stojíš za to, aby byl o tebe zájem a aby lidé v tvém životě tě milovali také. 


Těchto 18 věcí je něco, co jsem se naučila já. Za pár let tenhle seznam bude vypadat asi jinak. Priority se mění a já také. Když teď sedím u počítače a píšu tohle, tak si začínám uvědomovat, že za dva roky mi už bude 20, což je podle mě trochu děsivé. 

Určitě mi napište, jestli je nějaká dva, kterou jsem já tady nezmínila, ale stojí za to, aby tady byla, ráda si všechno přečtu. Já teď jdu si dát něco dobrého a oslavím ty své 18tiny. Mějte se krásně a uvidíme se u dalšího článku. :) An. 

You May Also Like

14 komentářů

 1. Opravdu velmi povedený článek. A máš pravdu...mi je 26 let, studuji 5. ročník VŠ a taky nevím, co chci dělat "až budu veliká" ;)
  FitBlanka.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji a doufám, že co nejdříve příjdeš na to, co opravdu budeš chtít celým svým srdcem dělat! :)

   Vymazat
 2. Zajímavý a moc pěkný článek :) http://www.nikolaslife1.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 3. Krásný článek, mně je teprve 14 ale nějaké ty "plány" do budoucna mám. Sama si ráda někam zajdu, ale čas s přáteli je taky super <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě, trávit čas s přáteli je opravdu super, ale někdy je lepší být i sám. :)

   Vymazat
 4. Body sú úplne super, momentálne ťahám na 18mnástku a mnoho z týchto veci sú presne tie, ktoré ma trápia a bojujem s nimi denno denne, no nemyslím si, že ich v priebehu roka vyriešim. Asi na každého príde čas inokedy, no uvedomujem si z toho všetko, len neviem kedy to aj uplatním. Haha:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě, každý z nás to má nějak jinak. Všichni žijeme v jiném prostředí a máme jiné priority a je jenom na nás, jak se s tím budeme vypořádávat, ale doufám, že všechno i ty brzo uplatníš. :)

   Vymazat
 5. Moc pěkný článek. V létě jsem sama vyrazila do Bratislavy a nebudu toho nikdy litovat, naučila jsem se být samostatná a nespoléhat na to, že mi vždycky někdo bude pomáhat a sekundovat. Taky je to skvělé dobrodružství a navíc můžeš vidět a dělat věci, které chceš ty a nemusíš zohledňovat a přizpůsobovat se někomu jinému.

  Dívka z venkova

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tohle na cestování opravdu miluji, když teda nějak jedu sama, ale občas je opravdu super mít někoho po boku a sdílet s ním všechny ty super momenty. :)

   Vymazat
 6. Kiežby som sa naučila aspoň polku z toho čo ty :-) Ja mám 19 a stále neviem čo so svojím životom niekedy :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Pekne si to napísala, ono s tým single ťa budú ľudia otravovať stále, lebo starať sa do cudzích životov miluje takmer každý, žiaľ tých uvedomelých je menej, ja to však statočne ignorujem, nech si myslí kto chce čo chce, na každého príde láska v inom čase a to že má tvoja kamarátka či suseda frajera neznamená, že aj ty musíš mať.

  OdpovědětVymazat