Shoe Design

by - 2:30 odp.

(Klauzurní práce, prosinec 2015, dětská bota na téma zvíře - medůza)

Asi každý by se nad názvem článku zastavil a řekl si, že budu psát o tom, jaké styly bot máme a všechno kolem toho. Zkrátka ale ne. V poslední době jsem si všimla, že kdykoliv někomu řeknu, co studuji, okamžitě se začne vyptávat a chtějí vědět více. Já sama jsem člověk, který o takových věcech nerada mluví s někým, ale vím, že jsem dobrý v psaní. Tak jsem  říkala, že něco sepíšu, aby i čtenáři věděli, jak to vlastně chodí a dozvěděli se více o tom, co vlastně celé dny dělám. 


Kdyby se někdo podíval na internet a zadal studium designu obuvi, tak mu jako jediná střední škola vyjede právě ta má. Já jsem své studium na střední škole zahájila před třemi lety s tím, že jsem ani pořádně nevěděla, co budu dělat, ale věděla jsem, že tohle je dobrý start pro to, co chci dělat později. I když někdy být zavřená ve škole od osmi do šesti do večera taky není super, ale dá se to zvládnout. Návrhářství obuvi je maturitní obor, takže své studium zakončím maturitní zkouškou. Pro ty, co nejsou moc obeznámeni s uměleckou školou, maturuji z dějin umění, technologie, českého jazyka, anglického jazyka a musím si obhájit maturitní práci. Takže mé studium obsahuje 4 roky a každý půl rok musím udělat zkoušky, kterým říkáme klauzury - zkouška v Prosinci a Červnu, kde ukážeme, co jsme se za půl roku naučili, musíme splnit zadání viz. úvodní fotka.

Když jsem na obuv nastupovala tak jsem opravdu nevěděla, co mě bude v budoucnu čekat a co z toho bych já po střední škole chci vytěžit. Musím říct, že zatím se mi daří těžit jenom to nejlepší do toho, čemu bych se chtěla věnovat.

Člověk by si řekl, že tenhle obor bude vcelku jednoduchý, kéžby. Od prvního ročníku se učíme o historii a technologii obuvi. Navrhujeme, skicujeme, malujeme a dokonce celé boty vyrábíme. V některých se chodit dá, v některých zase ne. Od dětských, přes dámské, pánské, přes tenisky, lodičky a polobotky, od psaníček k peněženkám až k módním aktovkám a kabelkám. Zkrátka všechno tohle mi projde přes ruce. Celý tenhle proces začíná u navrhování obuvi, výběru kopyta, přes vytvoření šablon, výběru materiálu, vykrojení, samotné ušití, napnutí a dokončení. Takto napsané se to asi nezdá být tak složité, ale i jedna bota s doplňkem může zabrat i měsíc vytvoření.

Vytvářet malé botičky i výstavní boty je super, všechno to má své výhody i nevýhody, ale to snad každý obor na světě. Někdy je to výhoda, někdy ne, někdy jsou dny super, jindy zase není nálada vůbec. Jasně, je super mít umělecké vzdělání a vystudovat něco, co hodně lidí vystudovaného nemá, jezdit na KABO a vidět, jak moje nápady z papíru se stávají ve skutečnost. Asi ze mě nikdy nebude nějaký slavný návrhář, i když představa je to moc pěkná, ale už teď vím, že boty na výrobu asi nejsou to pravé ořechové pro mě.

(Práce v druhém ročníku, dětská papuč a dětský sandál na libovolné téma.)

Co si o takových relativně zvláštních oborech myslíte Vy? Šli byste něco takového studovat nebo raději zůstanete u jiných středních škol. Podělte se o svůj názor, ráda si ho přečtu, odpovím a uvidíme se u dalšího článku, An. :).

You May Also Like

6 komentářů

 1. Tak tohle je zajímavá škola a obdivuji lidi, co se na takový obor dají. A co ty víš, třeba za pár let budeme chodit v tebou navržených botách. :-) Jen být ve škole od osmi do šesti by se mi asi moc nechtělo a musí to být únavné.
  welcometomyworld

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To máš pravdu, únavné to je, ale pořád se to dá zvládnout. A uvidíme, třeba jednou :)

   Vymazat
 2. Tak to musí byť naozaj zaujímava škola, a určite aj zábavnejšia ako iné odbory :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zábavnější jak v čem, také mám i normální předměty jako je např. Angličtina, ekonomika apod. Takže záleží jak se to vezme :)

   Vymazat
 3. O tomto oboru slyším poprvé. Ale příjde mi fakt super, že nějaký takový obor existuje a navíc to zní vážně zajímavě. :)
  Já nejsem zrovna umělecký typ, ale i přesto mi to zní fakt zajímavě. :)
  Zrovna jsem v devítce, takže vybírám-respektivě už školu vybranou mám... akorát já se spíše držím u takových těch 'běžnějších' oborů :D
  DENYII

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to doufám, že se dostaneš tam, kam se dostat chceš! Takže přeji hodně štěstí u zkoušek! :))

   Vymazat

Instagram